Fabiana Bytyqi – rozhovor

Fabiana Bytyqi

„Podpora Ústečanů je skvělá. Zastavují mě na ulici a povídají si se mnou o zápasech, drží mi palce“, říká Fabiana Bytyqi.

Ústecká boxerka Fabiana Bytyqi má za sebou další významný zápas své kariéry. Svěřenkyně Lukáše Konečného je i nadále držitelkou pásu profesionální mistryně světa organizace WBC v lehké minimuší váze. Zápas v kosovském Uroševacu s Elizabethou Lópezovou Corzoovou skončil nakonec nerozhodně. Fabiana si tím udržela neporazitelnost, titul obhájila již poněkolikáté. Ústečanka, které přezdívají i Andělská pěst, je vzorem mnoha mladých nejen začínajících sportovců a právě děti se snaží vést na jejich cestě za sportem i zdravým pohybem. Zeptali jsme se Fabiany na několik věcí, které jí pojí právě s krajským městem.

1. Fandí vám tisíce lidé z celé republiky, ale hlavně z vašeho města. Je pro vás podpora vaší komunity důležitá?

Box je sice dost individuální sport, ale přesto by nás nikoho nebavilo boxovat v prázdné hale bez jediného slova publika. To jsme si vyzkoušeli v Covidu a od té doby si podpory fanoušků vážím ještě mnohonásobně více! Podpora od spoluobyvatel města je vážně skvělá, když vás třeba zastaví na ulici, ani byste do nich neřekli, že se vůbec zajímají o box a oni s vámi prohodí pár vet o vašich zápasech, je to úžasné.

2. Víme, že jste aktivní i právě ve veřejném životě i v podpoře sportu, máte nějaké cíl, kterého byste ráda v krajském městě dosáhla?

Kromě boxu, pracuji jako dětský ergoterapeut a vidím velkou slabinu v pohybu a celkové obratnosti dnešní mládeže. Tráví spoustu času u videoher, počítačů a sledováním youtuberů. Mým snem a cílem je motivovat právě i ty naše nejmenší k pohybu a ukázat, že žít zdravě a vyměnit brambůrky třeba za kus mrkve není vůbec na škodu.

3. Box má v Ústí nad Labem o neochvějnou tradici. Na co by podle vás nejen místní v souvislosti s tímto sportem neměli zapomenout?

Box je komplexním sportem, který navíc formuje morálku. Myslím si, ze ač byl velmi populárním a Ústi bylo jedním z boxerských měst, tak v posledních letech o něj lidé nejeví tolik zajmu, přitom má obrovský potenciál. Není to jen o „mlácení“ protivníka, je to mnohem sofistikovanější záležitost. Musíte mít i silnou vůli a ovládat svou hlavu a emoce. Je potřeba k němu přitáhnout novou mládež, která mnohdy už zanevřela na sport. A ruku v ruce s tím je i potřeba podpory sportu ze strany města.

Další aktuality

video

Facebook video

Casting na herce se blíží… Jaký žánr pro další čtyři roky preferujete? Nebuďte lhostejní, přijďte k volbám! Video najdete na našem facebooku.

Volební výsledky

UFO bude sledovat volební výsledky v sobotu dne 24.9.2022 od 16 hodin v K klubu Kulturního domu v Ústí nad Labem (vchod z parkoviště u Domu dětí  a mládeže)

Vyšehrad: Fylm

Už je rozhodnuto! Spočítali jsme všechny vaše komentáře a jako vítězný film pro promítání 19. 8. jste vybrali Vyšehrad: Fylm. Děkujeme za vaše hlasy. Uvidíme se už za